
Hvis du besøger Sorø Klosterkirke i denne tid, vil du blive mødt af et syn, der slet ikke svarer til det foto, der er af kirken i bogen “100 ting at se – på Midtsjælland”.
Det skyldes, at den 850 år gamle kirke er ved at blive renoveret i den helt store stil. Hele bygningen er pakket ind i stilladser, fordi store dele af taget skal udskiftes. Og indvendigt er der også gang i en masse arbejder. Bl.a. skal kalkmalerierne restaureres.
Det hele kommer til at koste ca. 70 millioner kroner. Renoveringen ventes at vare et stykke ind i 2020.
Billedet ovenfor er taget fra kirkens spir. Spiret skal have nyt kobberdække på.
På billedet ser man i øvrigt flere af de andre steder, der er omtalt i “100 ting at se – på Midtsjælland”: Sorø Akademis hovedbygning (et stykke af gavlen i nedre højre hjørne), Ingemanns Hus (det gule ved siden af hovedbygningen), bagved disse Sorø Sø og ude til venstre Borgmesterens Øje (eller Borgmesterens Øjne, som vejsvinget retteligt hedder).